Як нові технології допомагають виробникам

10 грудня 2020
389

Що таке "четверта промислова революція", або Індустрія 4.0? І які нові технології допоможуть виробникам працювати більш ефективно? Про це ми спілкувалися з Олегом Щербатенко, директором і співзасновником компанії IT-Enterprise. Олег є візіонером Industry 4.0, а також ініціатором створення Trans4mation Forum (першого у Східній Європі форуму Industry 4.0). Останні тридцять років Олег займається цифровою трансформацією бізнесу, в тому числі й автоматизацією виробничих процесів.


- Олеже, розкажіть простою мовою, що таке "четверта промислова революція", або Індустрія 4.0.

- Дійсно, Industry 4.0 - це складне поняття. Говорити про четверту революцію, не розуміючи першої, другої, третьої та що стало драйвером четвертої промислової революції, практично неможливо. Хоча це - джерело підвищення ефективності роботи підприємств будь-якого розміру - від малого до великого. Як це і чому це - постараюся вам пояснити.

Олег Щербатенко, директор та співзасновник компанії IT-Enterprise

Кожна історія - це трансформація суспільства в напрямку розвитку виробництва. Перша промислова революція - це був перехід від ручної праці до машинної. Природно, були великі повстання, була велика боротьба, громили перші ткацькі фабрики. Але все одно революцію не зупиниш, вона рухається вперед.

Друга промислова революція була пов'язана з тим, що з'явилася електрифікація, з'явилася залізниця. І це теж великий такий рух у сторону нових виробництв. Одні професії зникали, інші з'являлися.

Третя промислова революція вже пов'язана з появою IT - з'явилися, скажімо, ERP-системи, АСУ ТП системи, з'явилися роботи, персональні комп'ютери. Природно, світ став розвиватися зовсім по-іншому. Але це все ж таки не четверта промислова революція.

А четверта промислова революція народилася зараз чому? Тому що світ змінюється і в ньому з'являються нові клієнти, і кожен клієнт вимагає персоналізовану продукцію саме для себе. "Я хочу отримати продукцію для себе просто тут і зараз". Потреби ринку збільшуються, і вже старими технологіями їх не вирішити. З'являються нові технології, які вже базуються на теорії штучного інтелекту. Штучний інтелект дозволяє обробити дані - обробити дані замовлення, отримати нові рішення, зробити це в режимі онлайн. Ось саме це потрібно зараз усім. І моє розуміння - без впровадження технологій 4.0 ти не зможеш отримати ефективності на ринку. На перший рівень виходить саме технологія. А дешева робоча сила йде на другий план. І тому дешева робоча сила вже не є фактором конкурентних переваг.

Тож що таке четверта промислова революція? По-перше, це нові технології, які базуються на штучному інтелекті. Це цифровий двійник, це доповнена реальність, віртуальна реальність, це рішення з, наприклад, Smart Factory, Smart Logistics, предиктивне обслуговування обладнання (Predictive Maintenance). І за такими складними поняттями криються реальні технології, які приносять ефект одразу - тут і зараз.

Іноді кажуть: четверта промислова революція - це роботи. Ні, роботи - це минуле. Система нашої автоматизації - це минуле. Нове – це зовсім нові підходи до економіки. І ось це рухає світ зараз.

Четверта промислова революція - це не тільки про технології, це про ефективність. І досить давно вже порахували, що кожне впровадження системи дозволяє заощадити витрати й час виведення нових продуктів на ринок, зменшити свої ресурси, зменшити багато параметрів, які пов'язані з виробництвом, будь-яким виробництвом. І це буде зроблено шляхом застосування нових технологій. І в цьому також криється те, що всі країни світу зараз намагаються впровадити якомога швидше і більше рішень четвертої промислової революції, бо це вже стало фактором геополітичної значущості компанії. Всім не подобається стан Китаю - те, що він став світовим виробником - і кожна країна вже прагне запровадити нові технології, піднятися вище й змістити Китай з першого місця світового виробника. А це все відбудеться за рахунок ефективності.

Що ж четверта промислова революція може запропонувати малим та середнім підприємствам? Коли ми говоримо про великі підприємства, це дійсно такий великий набір питань - це і фінанси, й собівартість, і контроль, і документообіг, і персонал, і, скажімо, підготовка виробництва... Але, з огляду на поточний час і те, що дійсно багато підприємств невеликих, малого бізнесу хочуть перейти й впроваджувати нові технології, ми випускаємо ряд продуктів як сервіси.

Олег Щербатенко

Сервіси - це те, що можна використовувати, не купуючи нову техніку, не беручи в штат адміністратора. Ви можете звертатися в "хмару" й отримувати звідти свої рішення. Про декілька рішень я розповім у контексті, як це працює для малого та середнього бізнесу. Ми випустили продукти Clobbi, MASTER, SmartTender.

Кілька слів скажу про кожен продукт. По-перше, це Clobbi. Це розумне виробництво, облік виробництва, планування виробництва. Це те, що ви могли бачити в Інтерпайп, але тільки орієнтоване на “хмару” й на невеликі стандартизовані бізнеси.

Ще один продукт SmartTender - це найбільший майданчик в Україні, на якому щодня проходить 10 тисяч торгів. Понад 100 тисяч компаній працює на цьому майданчику. Постачальники беруть участь безкоштовно, а організатори платять невелику суму - від 3000 гривень за те, щоб провести необмежену кількість торгів на майданчику, - це доступно практично всім.

Продукт SmartЕАМ. Це система трансформації від звичної технології - попереджувальних ремонтів. Кожен автомобіліст кожні 10 тисяч км змінює оливу. А, може, її не треба міняти? Для цього існує система, яка володіє даними, знає, що робити й що треба міняти, - це система прогнозованого обслуговування обладнання. І це предиктивна інформація.

KOEEBOX - це взагалі новий клас пристроїв. Якщо раніше для того, щоби отримати щось із обладнання, треба було кликати людину, яка знає, що куди припаяти, щось зібрати... потрібні люди. То зараз ми створили для цього продукт. Цей продукт можна поставити на виробництві впродовж п'яти хвилин, і вже через 5 хвилин отримувати інформацію на свій мобільний телефон про стан обладнання. Божевільний ефект, у тому числі для малого і середнього бізнесу.

Signy - це безпечний, швидкий, безвитратний документообіг з електронно-цифровим підписом, з елементом штучного інтелекту. Machine learning дозволяє навчати цю систему і підтримує єдиний простір кодування компанії та постачальників.

MASTER. Багато наших клієнтів працювали раніше в 1С. Зараз для малого бізнесу MASTER - це можливість оновить та перейти до нових рішень від українського розробника. Програма дозволяє отримати те саме, що й в 1С.

Також ми щорічно проводимо Trans4mation форум, що дозволяє навчити й показати кейси використання технологій 4.0 в новому форматі. Як це реально працює не десь за кордоном, а в Україні. І форум Trans4mation - це форум для власників бізнесу.

Революція настала, робити її потрібно вже зараз, і змінюватися потрібно вже зараз. Щоб завдяки новим рішенням вижити в конкурентній боротьбі.

- Дуже дякую, Олеже, за роз’яснення. А взагалі, я впевнений, що власники, керівники виробництва не приходять із запитом "хочу Industry 4.0". Вони ж називають щось інше. Які вони називають проблеми й болі?

- Технологія 4.0 дозволяє отримати продукцію швидше й дешевше. І проблема у кожного власника така ж. Але просто не всі власники завжди розуміють, які технології дозволяють це отримати. Тому в більшості випадків вони не приходять до нас з питанням про 4.0. Вони кажуть: "У мене є проблеми на виробництві... такі й такі". Ми показуємо, що це можна вирішити по-новому, і вони розуміють, що саме це і їм потрібно. Кажуть: "Я це хочу". Зараз вижити в конкурентній боротьбі з підприємствами, які пройшли раніше цикл трансформації, вже складно. І власники це розуміють, шукають способи, приходять до нас зі своїми проблемами, а ми даємо вже рішення нового покоління.

- А як це виглядає? Компанії роблять запит на аудит, ви приїжджаєте до них, вивчаєте їхні процеси, пропонуєте їм певні рішення? Що це в часі займає?

- На практиці це робиться так. До нас приходить запит, ми спілкуємося, розуміємо, що є проблеми, відправляємо команду, діагностуємо компанії. Далі показуємо місця, де можна провести таку цифрову трансформацію. І говоримо, що потрібно зробити з компанією й що вона отримує в результаті. А далі йде вже проект. У проекті ми міняємо процеси, розбудовуємо їх, впроваджуємо нові технології. І дійсно ці нові технології дозволяють подивитись на світ по-іншому.

- А хто є лідерами у впровадженні зі сторони компаній? Тобто, є замовник, це зазвичай власник, керівник підприємства, а коли ви вже домовилися про співпрацю, як розподіляються ролі?

- Міняти процеси в компанії без участі власника або топ-керівництва – неможливо. Тому створюються так звані керуючі комітети в компаніях (неважливо якого розміру, навіть у компанії 300 осіб). Такий комітет має містити власника або керівника з повноваженнями приймати рішення. І команду збирають вже з фахівців тих напрямків, які беруть участь у цьому процесі. Керівником проекту в більшості випадків ми маємо людину, яка розуміє, як можна об'єднати велику кількість людей для досягнення спільної мети - підвищення ефективності компанії. Так виконуються типові проекти. Дослідження у нас займає 2-3 дні - це досить швидкий процес. А сама автоматизація підприємства залежить від масштабів. Ну, практично 3-5 місяців - це вже час отримання ефекту.


Спілкувався Тарас КОМАРЕНКО

Інтерв'ю записане під час Онлайн-марафону для виробників, що відбувся у рамках ініціативи Європейського Союзу EU4Business за підтримки ЄБРР. Повне відеоінтерв'ю ви можете переглянути за лінком: https://youtu.be/ri-Hdd04d5A